انواع نخ برای تولید لباس

انواع نخ برای تولید لباس

نخ ابریشمی مصنوعی:این نخ ها در حقیقت طی مراحل شیمیایی از ماده شیمیایی سلولز تهیه می شوند و چون دارای ظاهری براق و یکنواخت مانند ابریشم طبیعی هستند در صنعت و تجارت بنام ابریشم مصنوعی و یا ویسکوزریون معروف هستند این نخ ها بصورت عمامه یا بوبین با تاب زیاد تهیه می شوند و برای انواع حاشیه دوزی و سایر موارد بسته به طرح از آنها استفاده می شود.

 

نخ های پنبه ای:این نوع نخ ها از الیاف طبیعی پنبه تهیه می شوند و در انواع شانه شده و شانه نشده قابل مصرف می باشند. نخ های شانه شده مرحله ای از ریسندگی را بنام شانه کردن می گذرانند در این مرحله الیاف کوتاه و مواد خارج می شوند و الیاف حاصل بیشتر حالت موازی با یکدیگر را پیدا می کنند در این روش می توان نخ های ظریفی تهیه کرد که در دوختن پارچه های ظریف مورد استفاده قرار می گیرند در نخ های شانه نشده این مرحله کار وجود ندارند و بنابراین نخ های حاصل ضعیف تر و از یکنواختی کمتری برخوردار هستند.

 

نخ های پشمی و فاستونی : (مصرف گلدوزی ندارد ) : نخ های پشمی در ضخامت و رنگ های مختلف تولیدمیگردند از این نخ در برجسته دوزی روی پارچه های پشمی استفاده می شود هنگام کار با این نخ ها باید کار را با دقت انجام دهید زیرا این نخ ها کش آمده باعث جمع شدن پارچه می شوند برای استفاده از این نخها از سوزن های نسبتا کوتاه و دارای سوراخ درشت استفاده کنیداین نخ ها بصورت کلاف یا بوبین در بازار یافت می شوند. نخ هایی که برای بافت فرش استفاده می شوند از این جمله هستند.

 

نخ های ابریشمی که امروزه در کار گلدوزی ارائه می شوند بصورت ابریشم خام برای گلدوزی های دستی که بصورت کلاف و قرقره ارایه می شودو ابریشم های تابیده برای گدوزی ماشینی هستند دسته ای از آنها تاب خیلی زیاد دارند که به اسم زنجیره ای معروفند این نوع نخ ها استحکام کمی دارند.